2023. január 1.-től a Horvát Köztársaság pénzneme az Euró.
2022. december 31.-ig a hivatalos pénznem a kuna volt (rövidítése kn vagy hrk), melynek váltópénze a lipa.
Kibocsátója a Horvát Nemzeti Bank ( hnb.hr )
Horvát Kunát rövidhetik még HRK -nak is, az aktuális középárfolyam jelzésére használják a HRK/HUF jelölést is.
A kuna bankjegyeken csak államférfiak láthatók, sehol egy nő. Persze néhányuk írt verseket is, de két kivétellel nem ezért kerültek a bankjegyekre. Nézzük melyik bankjegyen ki látható:
A kuna horvátul nyestet jelent. A pénz azért kapta ezt a nevet mert amikor a terület még római provincia volt az adókat nyestbőrben kellett megfizetni. A nyestbőradót kunovinának hívták. A középkori Horvátország saját pénzén is a nyest volt látható erre visszavezethetően.
A lipa horvátul hársat jelent. A hársfákat előszerettel ültették a piacok köré az Osztrák-Magyar Monarchiában az 1800-as évektől. Valószínűleg ehhez köthető a váltópénz elnevezése, talán a piaci asztalokra hullott hársvirágok között megbújó aprópénzre utalhat. Az érméken növények és állatok láthatók (kukorica, szőlő, tölgy, dohány, olajfa, fülemüle, tonhal, medve). Érdekesség, hogy a neveket a páratlan években horvátul, a páros években latinul írják az érmékre.
Horvátország történetében sok féle pénzt használtak. A terület önállósági fokától függően hosszú időszakokon keresztül más országok pénze volt az általános fizetőeszköz. A függetlenség rövidebb időszakaiban saját pénzt is vertek, illetve adtak ki. 1255 és 1384 között a horvát bán saját pénzt veretett, melyen a nyest volt a díszítés. Ez tekinthető a kuna középkori elődjének.
1941-ben a Független Horvát Állam már kuna néven váltotta le a jugoszláv dinárt (1:1 árfolyamon). Ezt nem használták sokáig, mert 1945 júniusában felváltotta az új jugoszláv dinár (1 dinár : 40 kuna árfolyamon).
A most használt kuna 1994 júniusától lett hivatalos fizetőeszköze Horvátországnak. Ismét csak a dinárt váltotta, de ebben az esetben 1 kuna : 1000 dinár árfolyamon.
A hivatalos tervek szerint a kunát 2024-ben váltja le az euró.
A kuna árfolyama erősen kötődik az euróhoz, de nyáron a nyaralók által gerjesztett kereslet miatt kis mértékben erősödhet a pénzváltóknál a forinthoz képest.
Szerintem a kuna minden szempotból jobb döntés. Érdemes alaposan szétnézni a pénzváltók árfolyamait vizsgálva és időben megvenni a nyaralásra szánt kunát. Tartaléknak vihetünk eurót hiszen azt is mindenhol elfogadják, de a helyi váltásnál könnyen kaphatunk előnytelen árfolyamot. Egyes cikkek a bankkártya használatot favorizálják, de olvastam már olyan számításokat ahol előnytelenebbnek találták a kunához képest. Ez valószínűleg kártyafajtától és banktól is függ érdemes megnézni a pénzintézet tájékoztatóit. Ha például a tranzakciókat nem közvetlenül váltják, hanem euró vagy dollár közbeiktatásával, akkor elkezdhetünk gyanakodni, hogy nem jártunk jól.
Érdeklik a bankbetétek, befektetési alapok és az államkötvények?
Iratkozzon fel a jokamat.hu hírlevelére! Kéthetente küldünk egy rövid összefoglalót az aktuális kamatokról és hozamokról.
Minden javaslatot, észrevételt szívesen látunk!